Zakończenie realizacji projektu nie oznacza wypełnienia wszystkich obowiązków, jakie wynikają z korzystania z unijnych form wsparcia, gdyż rozpoczyna się tzw. okres trwałości. Zachowanie trwałości projektu obowiązuje w odniesieniu do współfinansowanej w ramach projektu infrastruktury lub inwestycji produkcyjnych. Trwałość projektów współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności wynosi 5 lat (3 lat w przypadku MŚP – w odniesieniu do projektów, z którymi związany jest wymóg utrzymania inwestycji lub miejsc pracy) od daty płatności końcowej na rzecz beneficjenta. Za datę płatności końcowej uznaje się:
- w przypadku, gdy w ramach rozliczenia wniosku o płatność końcową beneficjentowi przekazywane są środki – datę obciążenia rachunku płatnika,
- w pozostałych przypadkach – datę zatwierdzenia wniosku o płatność końcową.
Naruszenie zasady trwałości następuje w sytuacji wystąpienia co najmniej jednej z poniższych przesłanek:
- zaprzestano działalności produkcyjnej lub ją relokowano poza obszar wsparcia PO,
- nastąpiła zmiana własności (rozporządzenie prawem własności) elementu współfinansowanej infrastruktury, która daje przedsiębiorstwu lub podmiotowi publicznemu nienależne korzyści,
- nastąpiła istotna zmiana wpływająca na charakter projektu, jego cele lub warunki realizacji, która mogłaby doprowadzić do naruszenia jego pierwotnych celów.
Stwierdzenie naruszenia zasady trwałości wiąże się z koniecznością zwrotu dotacji, wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, proporcjonalnie do okresu niezachowania obowiązku trwałości.