Choroszcz nie zwalnia tempa!
Wywiad z Robertem Wardzińskim Burmistrzem Choroszczy

Wywiad z Robertem Wardzińskim Burmistrzem Choroszczy
To już Pana trzecia kadencja na stanowisku burmistrza. Czy po tylu latach, tak doświadczonym samorządowcom, chce się jeszcze działać?
Oczywiście! W Choroszczy nie lubimy stagnacji. W Choroszczy lubimy działać, dlatego niezależnie od czasów, nie zwalniamy tempa i wciąż się rozwijamy.
Co więc w Gminie Choroszcz zadziało się przez ostatni rok?
Proszę pozwolić, ale odwrócę nieco swoją odpowiedź: samo nie zadziało się nic (uśmiech). Wszystko, co tworzymy i sposób, w jaki zmienia się nasza Choroszcz, to wynik naszej (urzędników i Mieszkańców) codziennej pracy, nierzadko 24 godziny na dobę.
Ale, żeby przejść do konkretów: nasze „oczko w głowie”, czyli drogi i sieci kanalizacyjne – przez ostatni rok kontynuowaliśmy ich budowę. Tym razem dotyczyło to może nieco mniejszych odcinków, ale bardzo ważnych dla naszych Mieszkańców. Nowe drogi powstały w Babinie, Rogowie, w Pańkach, Sienkiewiczach, Izbiszczach i Kruszewie. Rozpoczęliśmy prace nad budową ul. Powstania Styczniowego w Choroszczy. Prace związane z siecią kanalizacyjną dotyczą Osiedla Gaj w Choroszczy, a także Klepacz. Kontynuowane są też roboty rozpoczęte w poprzednim roku, np. na odcinku Zaczerlany-Gajowniki. Nie zapomnieliśmy o pieszych i oddaliśmy im bezpieczne chodniki, np. w Choroszczy wzdłuż ul. Białostockiej, Lipowej, wzdłuż ul. Owocowej w Porosłach, w Klepaczach przy ul. Wodociągowej czy w Dzikich-Kolonii.
Głośno było też w mediach o otwarciu na terenie Gminy Choroszcz nowych linii autobusowych…
Tak, w rok po wyborach uruchomiliśmy dwie dodatkowe linie BKM: „113” i „123”, które – obok linii „103” – łączą miejscowości naszej gminy z Białymstokiem. W ten sposób nasi dorośli czy starsi mieszkańcy, ale także dojeżdżająca młodzież mają więcej możliwości dotarcia do miasta wojewódzkiego. Nie tak odległego, ale jednak – gdy ktoś nie kieruje autem, dodatkowy transport publiczny jest strzałem w „10”.
To z pewnością ważne inwestycje, które dostrzegają dorośli. A dzieci? Czy Gmina Choroszcz jest otwarta na najmłodszych?
Ależ tak! Dzieci, młodzież i maluszki są także beneficjantami naszych inwestycji i działań. Mianowicie: oddaliśmy w ich władanie szereg placów zabaw, np. w Krupnikach, Klepaczach, Ogrodnikach, w Dzikich, w Barszczewie czy w samej Choroszczy, np. przy przedszkolu czy szkole podstawowej. Nasi uczniowie ze szkół w Choroszczy i w Złotorii dostali nowe, w pełni wymiarowe kompleksy sportowe: boiska do piłki nożnej, siatkówki, czy koszykówki, bieżnie, miejsca do trenowania skoków w dal. Po szerokiej modernizacji przedszkola samorządowego, najmłodszym utworzyliśmy nowy plac zabaw, a także – żeby było bardziej kolorowo i weselej, z okazji jubileuszowego roku papieskiego, na elewacji przedszkola powstał bajkowy mural. Oddaliśmy do użytkowania nowe skrzydło SP Choroszcz. Jesteśmy w trakcie poważnej rozbudowy i powiększenia o kolejnych blisko 50 miejsc naszego Żłobka Samorządowego. O dzieci również dbamy w ten sposób, iż wspólnie z nimi obchodzimy szereg wydarzeń, np. wykonujemy nasadzenia w „Dzień Drzewa”, podziwiamy ich występy artystyczne, czy modowe, zapraszamy na coroczne festyny rodzinne związane z powitaniem i pożegnaniem wakacji. Dzieci mogą też korzystać z bogatej oferty naszego Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy (np. Dnia Dziecka, zabaw choinkowych, spotkań artystycznych czy warsztatów rodzinnych).
A seniorzy?
Srebrni mieszkańcy naszej Gminy to także nasi ważni partnerzy: uroczyście obchodziliśmy Jubileusz 60-lecia istnienia Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów nr 15, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki. Nasi seniorzy korzystają z szeregu dodatkowych ofert prozdrowotnych, np. Korpusu Wsparcia Seniorów, Programu Profilaktycznego „Grypoodporni 65+”, czy zajęć aktywizujących „Start po Zdrowie”. Uczestniczą w szeregu warsztatów, zajęć, spotkań i szkoleń, podczas których czerpią wiedzę, jak również realizują się twórczo. W ich pracowitych rękach jest nasz „Skwer Seniorów”, który troskliwie pielęgnowany, co roku – kolorami i kwitnieniem – oddaje zainwestowaną w niego energię.
Rzeczywiście, moc tego! Czy Wy w Choroszczy odpoczywacie w ogóle?
(śmiech) Oczywiście! O odpoczynek też dbamy – inwestując w tereny rekreacyjne, jak na przykład w „Kominowe Bajoro” – co roku je unowocześniając i czyniąc atrakcyjnym miejscem odpoczynku Choroszczan i przyjezdnych. A mówiąc poważniej: gmina ma tak szeroki zakres zadań, że staramy się być skuteczni wszędzie tam, gdzie pojawiają się potrzeby naszych Mieszkańców. Należą do nich, wymienione wcześniej: drogi i kanalizacja, ale także modernizacja zabytkowego budynku M-GCKiS, to także szereg działań charytatywnych, jak: pomoc powodzianom, pomoc żywnościowa najbardziej potrzebującym, czy nieodpłatne dostarczanie drewna na opał. To także co roku prowadzone, nasze autorskie gminne programy eko-działań, jak np. wsparcie w usuwaniu azbestu, wymianie „kopciuchów”, budowie przydomowych oczyszczalni ścieków, montażu OZE czy inne.
To prawda, trzeba przyznać, że Gmina Choroszcz jest pozytywnie widoczna na mapie podlaskich JST…
Dziękuję. I powiem więcej, świadectwem tego jest fakt, iż nasza gmina rośnie: rokrocznie przybywa nam mieszkańców (obecnie jest ich prawie 17 tys.), co oznacza, że ludzie, zwłaszcza młode rodziny z dziećmi właśnie nas wybierają na miejsce swego życia i u nas lokują swoją przyszłość. Pewnie też dlatego, że rokrocznie jesteśmy nagradzani przez niezależne gremia eksperckie, np. w 2024 roku, już po raz 4 zostaliśmy najlepszą gminą miejsko-wiejską i liderem wśród gmin powiatu białostockiego w Rankingu Gmin Województwa Podlaskiego. Zajęliśmy też 2. miejsce w Polsce, pokonując aż ponad 700 samorządów (!) w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce. jesteśmy z tego naprawdę dumni.
Czynimy więc wszystko, aby Gmina Choroszcz, dla naszych obecnych i przyszłych Mieszkańców, była jak najlepszym miejscem do życia. Aby byli z niej zadowoleni, mogli się nią chwalić, a też udoskonalać; by utożsamiali się z nią na tyle, by chcieć w nią inwestować część swojego podatku. Stąd nasza akcja: „Mieszkasz u nas? Wskaż gminę w PIT Gminę Choroszcz! Bądź jak Branicki – uczyń Choroszcz swoją rezydencją!”.
Czego życzyć Gminie Choroszcz na następna lata?
Kolejnych możliwości rozwoju, do którego konsekwentnie dążymy. Rozpoczęliśmy projektowanie pływalni w Choroszczy, dążymy do połączenia naszych bulwarów – drogą wewnętrzną, tzw. woonerfem– z akwenem miejskim, by stworzyć naszym mieszkańcom nowe miejsca rekreacji. Lubimy więc w Choroszczy wysoko zawieszać poprzeczkę i jesteśmy skuteczni w osiąganiu zamierzonych celów. Działamy więc! I nie zwalniamy tempa!
Źródło: Urząd Miejski w Choroszczy