Warsztaty dla uczniów

W ramach zadania zostało zrealizowanych 15 warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, celem których było zapoznanie z zasobami energetycznymi Ziemi, uświadomienie konieczności oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody poprzez oszczędzanie energii i korzystanie z energii ze źródeł odnawialnych, a także wzmacnianie i kreowanie postaw proekologicznych wśród dzieci.

Zgodnie ze scenariuszem zajęć omówione zostały:

  1. Odnawialne i nieodnawialne źródła energii - dyskusja polegającą na umożliwieniu uczniom szybkiego zgromadzenia wielu konkurencyjnych lub uzupełniających się hipotez - tworzenie listy wszystkich propozycji podawanych przez dzieci,
  2. Wyjaśnienie pojęć odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii - prezentacja i przykłady. Zasoby energii odnawialnych w Polsce i na świecie. Dyskusja na temat globalnego ocieplenia.
  3. Prezentacja i omówienie rodzajów energii ze źródeł odnawialnych: energii słonecznej, wiatru, wody, ziemi i biomasy.
  4. Omówienie i prezentacja urządzeń służących do produkcji energii ze źródeł odnawialnych: ogniwo fotowoltaiczne, kolektor słoneczny, siłownia wiatrowa, biogazownia, elektrownia wodna i geotermalna.
  5. Budowa przez uczniów modelu do demonstracji i doświadczeń w wytwarzaniu i przemianie energii ze źródeł odnawialnych: słońca, wiatru i wody. Pozyskana w ten sposób energia zostanie wykorzystana do uruchomienia odbiorników: lampki LED, silniczka lub dmuchawki - wykonywanie doświadczeń przez dzieci.
  6. Zalety i wady korzystania z instalacji słonecznych i wiatrowych - praca w grupach - uczniowie tworzą tabele ze swoimi propozycjami zalet energii odnawialnej, zalet nieodnawialnych źródeł energii, wad odnawialnych źródeł energii i wad nieodnawialnych źródeł energii.
  7. Od czego może zależeć ilość pozyskanej energii z OZE w instalacji wiatrowej i słonecznej? - przeprowadzenie doświadczeń. Prezentacja swoich wniosków przez poszczególne grupy uczniów. Podsumowanie przeprowadzonych doświadczeń

Termin i miejsce realizacji warsztatów:

  1. 1 października 2021r. , Dobrzyniówka, gm. Zabłudów;
  2. 1 października 2021r., Rafałówka, gm. Zabłudów;
  3. 4 października 2021r., Obrubniki, gm. Dobrzyniewo Duże;
  4. 4 października 2021r., Fasty, gm. Dobrzyniewo Duże;
  5. 6 października 2021r., Czarna Białostocka;
  6. 6 października 2021r., Czarna Białostocka;
  7. 7 października 2021r., Białystok
  8. 8 października 2021r., Wasilków;
  9. 11 października 2021r., Juchnowiec Górny, gm. Juchnowiec Kościelny;
  10. 11 października 2021r., Choroszcz;
  11. 12 października 2021r., Turośń Dolna, gm. Turośń Kościelna;
  12. 12 października 2021r., Ogrodniczki, gm. Supraśl;
  13. 13 października 2021r., Białystok
  14. 15 października 2021r., Białystok
  15. 20 października 2021r., Łapy;

 

Wskaźniki określające realizację działania:

  • Liczba przeprowadzonych warsztatów dla uczniów szkół podstawowych – 15 (100% zaplanowanego we wniosku wskaźnika);
  • Liczba uczniów szkoły podstawowej biorących udział w warsztatach – 259 osób (115 % zaplanowanego we wniosku wskaźnika);
Powrót na początek strony