Statut oraz cele i zadania

Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zostało powołane na zebraniu założycielskim 6 grudnia 2013 roku, a 13 stycznia 2014 roku zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W skład Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzą: stolica województwa podlaskiego – miasto Białystok oraz 9 gmin należących do powiatu białostockiego, w tym gminy miejsko-wiejskie: Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów oraz gminy wiejskie: Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Turośń Kościelna.

Białostocki Obszar Funkcjonalny zlokalizowany jest w centralnej części województwa podlaskiego i zajmuje obszar 1 728,15 km², co stanowi 8,6% powierzchni województwa. Białostocki Obszar Funkcjonalny  zamieszkuje ponad 413 tys. ludności, co stanowi ok. 34% potencjału ludnościowego województwa podlaskiego.

Statut do pobrania w formie PDF

Cele:

  1. Przygotowanie i realizacja wspólnej dla obszaru funkcjonalnego strategii rozwoju, dalej zwanej Strategią.
  2. Przygotowanie i realizacja innych niż strategie dokumentów, planów, koncepcji dotyczących rozwoju gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu w zakresie ich terytorium.
  3. Pozyskiwanie środków zewnętrznych, tj. funduszy krajowych i zagranicznych, w tym funduszy Unii Europejskiej, na realizację wspólnych zadań.
  4. Współdziałanie w celu efektywnego wykorzystania środków finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 oraz programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027, w szczególności w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
  5. Inicjowanie i wspomaganie współpracy między Członkami Stowarzyszenia w zakresie przygotowania oraz realizacji projektów i przedsięwzięć finansowanych w ramach środków, o których mowa w pkt 1-4.
  6. Koordynacja działań związanych z realizacją wspólnych przedsięwzięć rozwojowych finansowanych ze środków, o których mowa w pkt 1-4.
  7. Upowszechnianie idei samorządności lokalnej i regionalnej oraz wspieranie jej rozwoju.
  8. Ochrona wspólnych interesów Członków Stowarzyszenia.
  9. Inicjowanie współpracy Członków Stowarzyszenia w zakresie zadań własnych i zleconych wynikających z ustawy o samorządzie gminnym.
  10. Wspomaganie Członków Stowarzyszenia w realizacji zadań własnych i zleconych wynikających z ustawy o samorządzie gminnym.
  11. Pełnienie funkcji instytucji pośredniczącej w przypadku powierzenia realizacji zadań przez instytucję zarządzającą.
  12. Integrowanie Członków Stowarzyszenia, w sprawach z zakresu turystyki.
  13. Promocja turystyczna Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
  14. Rozwój informacji turystycznej dotyczącej Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
  15. Koordynacja działalności turystycznej, w tym informacji turystycznej oraz działań proturystycznych Członków Stowarzyszenia.
  16. Inicjowanie, opiniowanie i wspieranie planów rozwoju i modernizacji infrastruktury turystycznej na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
  17. Współpraca z regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi organizacjami mającymi na celu wspieranie rozwoju i promocję turystyki.
  18. Prowadzenie badań oraz analiz w zakresie turystyki związanej z Białostockim Obszarem Funkcjonalnym.
  19. Wspieranie ochrony środowiska oraz kształcenie społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rozwoju i wykorzystania energii w sposób ekonomiczny, a także przyjazny dla środowiska.


Zadania:

  1. Wykonywanie zadań dotyczących przygotowania i wdrażania Strategii.
  2. Wykonywanie zadań dotyczących przygotowania i realizacji innych niż strategie dokumentów, planów, koncepcji dotyczących rozwoju gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu w zakresie ich terytorium.
  3. Wykonywanie zadań dotyczących wdrażania projektów dofinansowanych z funduszy krajowych i europejskich, w tym pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 oraz programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027, w szczególności w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
  4. Wyrażanie opinii i wspólnych stanowisk Członków Stowarzyszenia wobec administracji rządowej (centralnej i wojewódzkiej) oraz samorządowej szczebla wojewódzkiego, jak również innych organizacji samorządowych, gospodarczych i społecznych.
  5. Współpracę i wymianę informacji pomiędzy gminami, powiatami i samorządem województwa.
  6. Wnioskowanie o dofinansowanie z funduszy krajowych i europejskich oraz organizowanie i prowadzenie prac związanych z realizacją projektów z udziałem funduszy zewnętrznych.
  7. Uczestniczenie jako lider lub partner, w realizacji projektów finansowanych ze środków krajowych oraz zagranicznych, w tym projektów z udziałem pomiotów zagranicznych.
  8. Organizowanie spotkań, seminariów, przygotowywanie publikacji przybliżających zainteresowanym grupom ludności i instytucjom oraz innym podmiotom innowacyjne możliwości wykorzystania energii.
  9. Podejmowanie wszystkich innych zadań zmierzających do osiągnięcia celów Stowarzyszenia.
Powrót na początek strony