Media o nas

https://poranny.pl - 29.08.2018

Gmina Łapy ma więcej pieniędzy na uzbrojenie terenów inwestycyjnych

O ponad 5,5 mln zł zwiększyła się unijne dofinansowane na uzbrojenie kolejnych 12 hektarów w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łapach. Pieniądze przyznał zarząd Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego oraz zarząd województwa podlaskiego. To dobra wiadomość. Udało się pokonać problemy. Mamy nowego wykonawcę i więcej pieniędzy na realizację tej ważnej dla mieszkańców pod względem gospodarczym inwestycji – mówi Urszula Jabłońska, burmistrz Łap. Chodzi o uzbrojenie kolejnych 12 hektarów w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łapach.

Pełen link do artykułu.


https://plus.poranny.pl - 28.08.2018

Przedszkole w Grabówce będzie później. Ponad setka dzieci czeka.  

Nie ma szans na to, że przedszkole w Grabówce ruszy już od 1 września. Miało tu uczęszczać 115 dzieci. Władze Supraśla obiecują, że w razie konieczności zapewnią im opiekę. Czekaliśmy na to przedszkole od lat. Kiedy ruszyła jego budowa, była radość. Cieszyliśmy się przedwcześnie. Bo teraz mamy problem - denerwuje się Anna Markowska, mieszkanka Zaścianek (gmina Supraśl). Pięcioletniego synka i trzyletnią córeczkę zapisała do nowego przedszkola w Grabówce. Placówka miała ruszyć od 1 września. Tak zapowiadały władze Supraśla. Od dawna.

Pełen link do artykułu. 


http://bialystok.eska.pl - 15.09.2018

Będzie nowa ścieżka rowerowa przy ulicy Wasilkowskiej i Wysockiego

To bardzo długo wyczekiwany ciąg rowerowy w Białymstoku. Nowa ścieżka połączy się z już istniejącą od strony Sosabowskiego oraz ze droga rowerową prowadzącą do Supraśla. Nowa inwestycja będzie miała długość  3,4 km. Miasto już podpisało umowę z wykonawcą tej inwestycji. Realizacją projektu zajmie się firma Strabag. Zostanie tu wybudowany także ciąg pieszo-rowerowy, chodniki, zjazdy. Drogowcy przebudują sygnalizację świetlną oraz wykonają oznakowanie pionowe i poziome. Zakończenie robót zaplanowano na październik 2019 roku.

Pełen link do artykułu. 


https://poranny.pl - 25.07.2018

Podstrefa ekonomiczna w Łapach. Jest firma, która uzbroi tereny inwestycyjne

Gmina Łapy rozstrzygnęła przetarg na dokończenie przerwanych prac w podstrefie ekonomicznej. Chodzi o uzbrojenie kolejnych 12 hektarów w podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Łapach. Urszula Jabłońska, burmistrz Łap właśnie podpisała umowę z warszawską firmą Trakcja PRKiI.- Inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym przewidziane jest dokończenie uzbrojenia czterech działek inwestycyjnych znajdujących się w zachodniej części terenu wraz z wykonaniem drogi dojazdowej do tych działek. Drugi etap inwestycji przewiduje dokończenie wszystkich pozostałych prac - tłumaczy burmistrz Łap.

Pełen link do artykułu. 


https://http://akadera.bialystok.pl - 21.07.2018

Czy przedszkole w Grabówce będzie gotowe do września?

Sołtys Grabówki Tadeusz Karpowicz martwi się, że przedszkole samorządowe przy ul. Leszczynowej, które miało być wybudowane do września, nie będzie gotowe na czas. Placówka z początkiem przyszłego miesiąca ma przyjąć ponad setkę dzieci. Wciąż jednak trwają tam prace wykończeniowe.

Dlatego sołtys Grabówki złożył w urzędzie pismo z prośbą, aby burmistrz Supraśla zwołał nadzwyczajną sesję rady miasta, podczas której miałby poinformować o stanie budowy przedszkola.

Pełen link do artykułu. 


https://poranny.pl - 15.07.2018

Powstało pierwsze rondo w Łapach! Będzie bezpieczniej

Rondo zostało wybudowane na skrzyżowaniu ulic Nilskiego - Łapińskiego z Graniczną. - Ma ono poprawić bezpieczeństwo pieszych i kierowców - zapewnia Wiesław Kamieński, wiceburmistrz Łapach. Zakończyła się już przebudowa ulicy Nilskiego-Łapińskiego. W ramach inwestycji wybudowano nową kanalizację deszczową. Ulica, oprócz nowej nawierzchni zyskała także chodniki, zjazdy, ciąg pieszo - rowerowy oraz nowe oświetlenie. 

Pełen link do artykułu. 


https://poranny.pl - 12.07.2018

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Rusza budowa białostockiego centrum nauki!

Kilkadziesiąt stanowisk doświadczalnych, strefa młodego odkrywcy i cztery laboratoria tematyczne. Takie będzie Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy, które powstanie na terenie stadionu miejskiego. W czwartek podpisano umowę na jego budowę. 

Bardzo się cieszę, że udało się nam doprowadzić do tego, że powoli wychodzimy z papierów. Przed nami bardzo trudny czas, bo z jednej strony budowa, projekt, wykonywanie eksponatów. Bardzo dużo czeka nas pracy nad opracowaniem oferty merytorycznej, która pomoże, pozwoli najmłodszym, starszym mieszkańcom, turystom poznawać otaczający nas świat i patrzeć na rzeczywistość inaczej, wykorzystując jak najwięcej zmysłów. Liczymy, że uda się nam osiągnąć oczekiwany efekt WOW – mówi Anna Daszuta-Zalewska, dyrektorka Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, które odpowiada za stworzenie białostockiego centrum nauki.

Pełen link do artykułu.


https://bia24.pl - 3.07.2018

Rowerem do Wasilkowa. Powstanie ścieżka rowerowa na Wysockiego

Nowa ścieżka rowerowa będzie wiodła przez ul. Wasilkowską i W. Wysockiego aż do granic miasta, gdzie połączy się z już istniejącą ścieżką prowadzącą do Wasilkowa. Miasto szuka Wykonawcy. Odcinek nowej ścieżki rowerowej od ul. gen. S. Sosabowskiego do granicy Białegostoku będzie miał długość 3,4 km. Zostanie tam wybudowany także ciąg pieszo - rowerowy, chodniki, zjazdy. Drogowcy przebudują sygnalizację świetlną oraz wykonają oznakowanie pionowe i poziome. Nowa trasa dla rowerów połączy się ze ścieżką, która prowadzi do Wasilkowa. Zakończenie robót zaplanowano na październik 2019 roku. Teraz miasto szuka wykonawcy tej inwestycji, właśnie ogłoszono przetarg.

Pełen link do artykułu. 


https://poranny.pl - 2.07.2018

Budowa ścieżek rowerowych w Białymstoku. Powstanie nowa ścieżka przy ul. Wysockiego

W Białymstoku powstanie nowa ścieżka rowerowa. Będzie wiodła przez ul. Wasilkowską i W. Wysockiego aż do granic miasta, gdzie połączy się z już istniejącą ścieżką prowadząca do Wasilkowa. Miasto ogłosiło przetarg na tę inwestycję. Na odcinku od ul. gen. S. Sosabowskiego do granicy Białegostoku powstanie ścieżka rowerowa o długości 3,4 km. Zostanie tam wybudowany także ciąg pieszo-rowerowy, chodniki, zjazdy. Drogowcy przebudują sygnalizację świetlną oraz wykonają oznakowanie pionowe i poziome. Zakończenie robót zaplanowano na październik 2019 roku. Nowa trasa dla rowerów połączy się ze ścieżką, która prowadzi do Wasilkowa.

Pełen link do artykułu.


https://bialystok.tvp.pl - 14.06.2018

PORANEK W OBIEKTYWIE

Pełen link do artykułu: https://bialystok.tvp.pl/37642992/14062018-godz700


http://www.radio.bialystok.pl - 14.06.208

GUS: mieszkańcy województwa podlaskiego zadowoleni z życia. Mimo gorszych warunków materialnych niż w bogatszych regionach, niższych płac, mieszkańcy województwa podlaskiego są bardziej zadowoleni z życia, niż mieszkańcy innych części kraju - wynika z danych statystycznych GUS. Cenią warunki przyrodnicze, kontakty społeczne i tradycję - w tym religijność. 

Konferencja na temat jakości życia

Mówiono o tym podczas odbywającej się w czwartek (14.06) w Białymstoku konferencji na temat jakości życia mieszkańców w tzw. miejskich obszarach funkcjonalnych. Takie obszary tworzą duże miasta wraz z otaczającymi je gminami. W Podlaskiem działa Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). Ma formę stowarzyszenia, które skupia Białystok i 9 ościennych gmin. BOF ma swoją wydzieloną pulę środków z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 na różne przedsięwzięcia, np. inwestycje, ale też rozwój szkolnictwa zawodowego czy projekty o charakterze społecznym.

Pojazd łączy rower miejski z bieżnią, wyposażony jest w silnik elektryczny, rozwija prędkość do 25 km/h, powstał we współpracy studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej oraz uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku.

To właśnie ta szkoła zdobyła grant na projekt badawczo-wdrożeniowy w ramach konkursu „Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego". Jednym z warunków udziału w projekcie była współpraca z uczelnią wyższą i firmami partnerskimi. Szkoła współpracuje z Politechniką Białostocką od dawna, w projekt zaangażowały się dwie firmy: SaMASZ oraz Nibe-Biawar.

Pełen link do artykułu: http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,23487728,biegorower-innowacyjny-projekt-studentow-politechniki-bialostockiej.html#Z_BoxLokBialLink&a=179&c=106


http://www.bialystokonline.pl - 29.03.2018 r.

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Kocham moją miejscowość za...". Dzieciaki mogły zaprezentować co im się najbardziej podoba w miejscu, w którym mieszkają. Ich pomysły były naprawdę niesamowite. Dzieci różnią się od dorosłych przede wszystkim tym, że dostrzegają rzeczy, których nie zauważają dorośli. Dlatego widzą miejsce swojego zamieszkania z zupełnie innej perspektywy niż np. ich rodzice. W związku z tym Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego po raz drugi już ogłosiło konkurs plastyczny "Kocham moją miejscowość za...". Łącznie napłynęło 80 prac z 10 gmin, które wykonane były różną techniką. Najlepsze pomysły zostały nagrodzone. Wyłoniono 6 zwycięzców i 9 wyróżnionych. Pierwsze miejsca w konkursie zajęły ex aequo Natalia Gawryluk ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Białymstoku oraz Alicja Winsław ze Szkoły Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie.

Pełen link do artykułu: http://www.bialystokonline.pl/kocham-moja-miejscowosc-za-no-wlasnie-za-co,artykul,104644,1,1.html


http://www.bialystok.uw.gov.pl - 28.03.2018 r.

W poniedziałek w Grabówce odbyło się uroczyste wmurowanie kapsuły czasu w powstające Przedszkole Samorządowe. Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny "Przedszkole marzeń. Grabówka 2018", a laureatom wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński wręczył dyplomy i nagrody. W uroczystości udział wziął również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, burmistrz gminy Supraśl Radosław Dobrowolski oraz zaproszeni goście.  Przedszkole przy ulicy Leszczynowej w Grabówce ma być gotowe we wrześniu 2018 roku. Będzie tam miejsce dla 120 dzieci - m.in. z Grabówki, Sowlan czy Zaścianek. Przy budynku powstanie plac zabaw. Koszt inwestycji to blisko 9 milionów złotych, z czego niemal 4 to unijne dofinansowanie.

Pełen link do artykułu: http://www.bialystok.uw.gov.pl/Aktualnosci/26.03.2018+Nowe+przedszkole+w+Grabowce.htm


http://www.poranny.pl - 28.03.2018 r.

Przedszkole w Grabówce będzie gotowe już 1 września. 26 marca było wmurowanie kapsuły czasu (zdjęcia, wideo)

Było wmurowanie kapsuły czasu, w tym m.in. "Kuriera Porannego". Już 1 września ma być gotowe przedszkole w Grabówce.  - Dla mnie to przedszkole jest budowane - mówiła uradowana dwuletnia Lidka Miklaszewicz, mała mieszkanka Grabówki. - Bardzo dobrze, że powstanie to przedszkole. Lidka będzie tutaj uczęszczała – cieszyła się Danuta Rusiłowicz, niania dziewczynki. - Czekaliśmy na budowę z utęsknieniem. Teraz większość mieszkańców musi dowozić dzieci do placówek w Białymstoku. Bo w okolicy są dwa prywatne przedszkola - mówiła Katarzyna Birkos z Grabówki. 

Pełen link do artykułu: http://www.poranny.pl/wiadomosci/a/przedszkole-w-grabowce-bedzie-gotowe-juz-1-wrzesnia-26-marca-bylo-wmurowanie-kapsuly-czasu-zdjecia-wideo,13041290/ 

http://bialystok.wyborcza.pl - 13.02.2018 r.

Białostocki Obszar Funkcjonalny, czyli komunikacyjny prymus

Mieszkańcy gmin zewnętrznych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego mają do dyspozycji dobrze rozwiniętą sieć komunikacji publicznej - wynika z najnowszego "Raportu o stanie polskich miast". Do pozostawienia samochodu zachęcać też może bliska odległość do przystanków autobusowych i kolejowych.

Pełen link do artykułu:http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,23015841,bialostocki-obszar-funkcjonalny-czyli-komunikacyjny-prymus.html#Z_BoxLokBialLink&a=179&c=106


http://www.radio.bialystok.pl- 8.02.2018 r.

Kto zapłaci podatek VAT w związku z montażem solarów? Mieszkańcy czy władze gminy?

Niektórzy wstrzymują się z inwestycjami, inni już je wykonali, ale wciąż nie rozliczyli się z Urzędem Marszałkowskim. Ponad 60 podlaskich samorządów gminnych czeka na korzystne rozwiązania prawne związane z montażem solarów czy fotowoltaiki na domach mieszkańców.

Pełen link do artykułu: http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/152118


http://www.poranny.pl - 20.12.2017 r. 

Droga do Henrykowa. W końcu jest. Utwardzona, asfaltowa, całkiem nowa

Ponad dwa kilometry utwardzone nawierzchni, chodniki, zjazdy i pętla autobusowa to efekt dziewięciomiesięcznego remontu drogi w Henrykowie

Pełen link do artykułu: http://www.poranny.pl/motofakty/na-drogach/g/droga-do-henrykowa-w-koncu-jest-utwardzona-asfaltowa-calkiem-nowa-zdjecia,12786019,26765807/


http://www.rp.pl - 18.12.2017 r. 

Czas na integrację

Miejskie autobusy dojadą także do małych miejscowości regionu, wzbogaci się sieć ścieżek rowerowych. W stolicy regionu i ośmiu ościennych gminach zostanie zrealizowany cały kompleks przedsięwzięć – od budowy przystanków autobusowych, zatok i pętli dla tych pojazdów, przez modernizację odcinków dróg, by jak najwięcej miejscowości włączyć do systemu zbiorowego transportu publicznego. Projekt to także ukłon w stronę rowerzystów, którzy zyskają nowe, bezpieczne ścieżki

Pełen link do artykułu: www.rp.pl/Zycie-Ziemi-Podlaskiej-/312189834-Czas-na-integracje.html


https://plus.poranny.pl - 05.12.2017 r. 

Białostocki Obszar Funkcjonalny kupuje prąd razem. Bo taniej

Chodzi o Białystok i 9 ościennych gmin. Ich władze podpisały wczoraj porozumienie. Dzięki temu przez dwa lata będą płaciły stałe stawki za prąd. Umowa dotyczy całego Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli będą z niej korzystały jednostki i spółki z 10 gmin. - Chodzi o znaczącą kwotę, bo ponad 30 mln zł. Z tego, ponad 23 mln stanowi udział Białegostoku, a ponad 7 mln, to udział pozostałych dziewięciu gmin - wyjaśnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Pełen link do artykułu: https://plus.poranny.pl/wiadomosci/a/bialostocki-obszar-funkcjonalny-kupuje-prad-razem-bo-taniej,12735842


http://bialystok.wyborcza.pl - 05.12.2017 r. 

Wspólne zakupy prądu to oszczędności na prawie półtora miliona

Od przyszłego roku dziesięć podlaskich gmin będzie miało niższe koszty zakupu energii elektrycznej dzięki wspólnemu zakupowi prądu. Grupę zakupową tworzą gminy z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, które dziś podpisały umowę z dostawcą. Oszczędności wyniosą łącznie około 1 mln 480 tys. złotych. W skład grupy zakupowej wchodzą gminy: Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków, Zabłudów. Umowa obejmuje 2 720 liczników (punktów poboru energii), a łączna kwota całego przetargu to 30 mln 218 tys. zł.

Pełen link do artykułu: http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,22736130,wspolne-zakupy-pradu-to-oszczednosci-na-prawie-poltora-miliona.html


https://stooq.pl - 04.12.2017 r. 

Białystok i ościenne gminy razem kupiły prąd, by zaoszczędzić
4.12.2017, Białystok (PAP) - Białystok i dziewięć ościennych gmin wspólnie kupiły prąd, by oszczędzać na opłatach za energię. W dwa lata zaoszczędzą wspólnie około 1,5 mln zł.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w imieniu 10 gmin tworzących Białostocki Obszar Funkcjonalny podpisał w poniedziałek w Białymstoku z dyrektorem firmy PGE Obrót w Białymstoku Józefem Andrukiewiczem, dwuletnią umowę w tej sprawie. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Łączna wartość umowy to ponad 30,2 mln zł (z czego 23,8 mln zł dotyczy Białegostoku, reszta pozostałych gmin). Prezydent Truskolaski podkreślił, że umowa ma charakter historyczny, bo gminy z BOF wspólnie kupują prąd po raz pierwszy. Mówił, że z taką propozycją wystąpili samorządowcy z ościennych gmin.

Pełen link do artykułu: https://stooq.pl/n/?f=1209181&c=0&p=0


https://bialystok.tvp.pl - 04.12.2017 r. 

Białystok i dziewięć ościennych gmin razem kupiły prąd

Białystok i dziewięć ościennych gmin wspólnie kupiły prąd, by oszczędzać na opłatach za energię. W dwa lata zaoszczędzą wspólnie około 1,5 mln zł. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski w imieniu 10 gmin tworzących Białostocki Obszar Funkcjonalny podpisał w poniedziałek w Białymstoku z dyrektorem firmy PGE Obrót w Białymstoku Józefem Andrukiewiczem, dwuletnią umowę w tej sprawie. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Pełen link do artykułu: https://bialystok.tvp.pl/35073106/bialystok-i-oscienne-gminy-razem-kupily-prad


http://www.bialystokonline.pl - 04.12.2017 r. 

W grupie siła. Wspólna umowa Białegostoku i gmin ościennych na dostawy prądu

1,5 mln zł oszczędności przyniesie grupowa umowa na dostawę prądu podpisana przez gminy objęte Białostockim Obszarem Funkcjonalnym.

Tadeusz Truskolaski podpisał w imieniu gmin zjednoczonych w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym, umowę ze spółką PGE Obrót na grupowy zakup energii. Dzięki tej inicjatywie oszczędności dla 10 jednostek samorządu zrzeszonych w BOF wyniosą ok. 1,5 mln zł w trakcie trwania umowy.

Pełen link do artykułu: http://www.bialystokonline.pl/w-grupie-sila-wspolna-umowa-bialegostoku-i-gmin-osciennych-na-dostawy-pradu,artykul,102678,1,1.html


http://samorzad.pap.pl - 04.12.2017 r. 

Duży może więcej. Białystok i ościenne gminy zaoszczędzą na prądzie

Białystok i dziewięć ościennych gmin wspólnie kupiły prąd, by oszczędzać na opłatach za energię. Przez dwa lata zaoszczędzą wspólnie około 1,5 mln zł.
10 gmin tworzących Białostocki Obszar Funkcjonalny podpisało dwuletnią umowę z PGE Obrót. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
Łączna wartość umowy to ponad 30,2 mln zł (z czego 23,8 mln zł dotyczy Białegostoku, reszta pozostałych gmin). Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślił, że umowa ma charakter historyczny, bo gminy z BOF wspólnie kupują prąd po raz pierwszy. Mówił, że z taką propozycją wystąpili samorządowcy z ościennych gmin.

Pełen link do artykułu: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_pap/179397/


http://www.radio.bialystok.pl - 04.12.2017 r. 

Władze Białegostoku i ościennych gmin razem kupiły prąd, by zaoszczędzić

Władze Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin wspólnie kupiły prąd, by oszczędzać na opłatach za energię. W dwa lata zaoszczędzą wspólnie około 1,5 mln zł.  Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w imieniu 10 gmin tworzących Białostocki Obszar Funkcjonalny, podpisał w poniedziałek (04.12) w Białymstoku z dyrektorem firmy PGE Obrót w Białymstoku Józefem Andrukiewiczem dwuletnią umowę w tej sprawie. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Pełen link do artykułu: http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/150136


http://bialystok.onet.pl - 24.11.2017 r. 

Podlaskie: za 160 milionów powstaną nowe drogi i ścieżki rowerowe

Ponad 90 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego miastu Białystok i ośmiu ościennym gminom. Są to pieniądze przeznaczone na projekt niskoemisyjnego transportu realizowany na obszarze Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). Wszystkie wykonane w jego ramach inwestycje mają kosztować prawie 160 milionów złotych. Brakujące 70 milionów dołożą uczestniczące w przedsięwzięciu samorządy. Realizacja projektu pozwoli na włączenie kilku miejscowości do systemu zbiorowego transportu publicznego. Powstaną nowe drogi, aż 50 kilometrów ścieżek rowerowych, zbudowane zostaną zatoki autobusowe, a Białystok zakupi dwanaście nowoczesnych autobusów komunikacji miejskiej.

Pełen link do artykułu:https://bialystok.onet.pl/podlaskie-za-160-milionow-powstana-nowe-drogi-i-sciezki-rowerowe/9p5xwr1


http://bialystok.eska.pl - 24.11.2017 r.
Aż 160 milionów na nowoczesny transport w Białymstoku i okolicach!
Ścieżki rowerowe, nowoczesne autobusy i nowe drogi pojawią się w Białymstoku i ośmiu gminach. Wartość całego projektu wynosi prawie 160 mln zł.
Projekt dotyczy nie tylko Białegostoku, lecz także gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów. Na ich terenie zostanie wybudowanych w sumie ponad 48 km dróg rowerowych. Tylko w Białymstoku powstanie ich blisko 15 km. Zostaną zbudowane wzdłuż 14 ulic (m.in. Alei Jana Pawła II, Antoniukowskiej, Al. Solidarności, Marczukowskiej, Radzymińskiej, gen. S. Maczka i gen. F. Kleeberga). Realizacja niektórych już trwa – m.in. I Armii Wojska Polskiego, Zwierzynieckiej, na ul. gen. N. Sulika – już się zakończyła.

Pełen link do artykułu: http://bialystok.eska.pl/newsy/az-160-milionow-na-nowoczesny-transport-w-bialymstoku-i-okolicach/618578


https://www.youtube.com - 23.11.2017 
Około 160 mln zł na transport niskoemisyjny w ramach Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego 
Pełen link do artykułu: https://www.youtube.com/watch?v=L6TxnDkRXk4

http://bialystok.wyborcza.pl - 23.11.2017
Powstaną ścieżki rowerowe i ulice. Przyjadą autobusy. Gminy ze wsparciem unijnym

Wchodzące w skład Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego gminy wydadzą blisko 160 mln zł na projekt związany z rozwojem niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego. Wsparcie z Unii Europejskiej wynosi ponad 90 mln zł.

W projekcie uczestniczy w sumie dziewięć gmin: Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków oraz Zabłudów. Każda ma inne potrzeby. I innej wysokości wsparcie z Unii Europejskiej. Inwestycje łączy fakt, że wszystkie związane są autobusami i rowerami.

Pełen link do artykułu: http://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,22688196,powstana-sciezki-rowerowe-i-ulice-przyjada-autobusy-gminy.html?disableRedirects=true


http://www.bialystok.pl - 23.11.2017r.

Ogromny wspólny projekt transportowy Białegostoku i sąsiednich gmin

Ponad 90 mln zł trafi do Białegostoku i 8 ościennych gmin, które realizują wspólnie projekt dotyczący transportu niskoemisyjnego. W jego ramach powstanie nowa infrastruktura i kupione zostaną autobusy. 

"Projekt partnerski: Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF" realizowany będzie przez Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów w porozumieniu z powiatem białostockim. Jego łączna wartość to prawie 160 mln zł, z czego ponad 90 stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. 

Pełen link do artykułu: http://www.bialystokonline.pl/ogromny-wspolny-projekt-transportowy-bialegostoku-i-sasiednich-gmin,artykul,102487,1,1.html  


http://www.bialystok.pl - 23.11.2017r.

Ścieżki rowerowe, nowoczesne autobusy i nowe drogi pojawią się w Białymstoku i ośmiu gminach. Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach wspólnego projektu partnerskiego „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym”. Wartość całego projektu wynosi prawie 160 mln zł.

W realizację projektu zaangażowany jest Białystok oraz gminy: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów. Na ich terenie zostanie wybudowanych w sumie ponad 48 km dróg rowerowych. Tylko w Białymstoku powstanie ich blisko 15 km. Zostaną zbudowane wzdłuż 14 ulic (m.in. Alei Jana Pawła II, Antoniukowskiej, Al. Solidarności, Marczukowskiej, Radzymińskiej, gen. S. Maczka i gen. F. Kleeberga). Realizacja niektórych już trwa – m.in. I Armii Wojska Polskiego, Zwierzynieckiej, na ul. gen. N. Sulika – już się zakończyła.

Wszystkie nowe ścieżki rowerowe budowane w Białymstoku będą uzupełnieniem sieci już istniejących oraz planowanych, podobnie ma być w przypadku dróg rowerowych budowanych w gminach Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. W miejscowościach tych pojawi się także 140 nowych miejsc parkingowych dla rowerów. W Białymstoku przybędzie 51 takich stanowisk. Ponadto – dzięki projektowi – Miasto Białystok kupi 12 niskoemisyjnych, nowoczesnych autobusów.

Pełen link do artykułu: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/projekt-bialegostoku-i-osmiu-gmin.html

https://bia24.pl - 23.11.2017 r.
Miony na transport niskoemisyjny. Skorzysta Białystok i osiem sąsiednich gmin

Prawie 160 milionów złotych zasili kasy ośmiu sąsiadujących z Białymstokiem gmin oraz samej stolicy województwa. Pieniądze przyczynią się do realizacji projektu Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. W praktyce to rozwój gospodarki nieskoemisyjnej i ochrona środowiska.

Były uściski dłoni, wyrazy zadowolenia i symboliczne czeki na grube miliony. Dzisiejsze spotkanie zastępcy prezydenta Białegostoku, wicemarszałka woj. podlaskiego oraz burmistrzów ośmiu gmin, to nie tylko wymiana uprzejmości, ale przede wszystkim podsumowanie miesięcy przygotowań do realizacji projektu ważnego nie tylko dla władz. Rozwój infrastruktury, a przy tym dbanie o środowisko to realne korzyści dla każdego mieszkańca.

Pełen link do artykułu: https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/miliony-na-transport-niskoemisyjny.-skorzysta-bia%C5%82ystok-i-osiem-s%C4%85siednich-gmin.html


https://www.wrotapodlasia.pl - 23.11.2017 r.

Prawie 160 mln zł na transport niskoemisyjny w Białymstoku i ośmiu ościennych gminach

 Dzięki tej inwestycji zostanie kupionych 12 nowoczesnych, bardziej przyjaznych środowisku autobusów, które będą wykorzystywane w transporcie miejskim. Ale to nie wszystko, bo wybudowane zostaną także zatoki, pętle autobusowe i przystanki. Z kolei przebudowa niektórych odcinków dróg pozwoli na włączenie kilku miejscowości do systemu zbiorowego transportu publicznego, a także utrzymanie dotychczasowych i wprowadzenie nowych połączeń autobusowych.

Projekt partnerski będzie realizować Białystok i 8 gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów.

Pełen link do artykułu:  https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/prawie-160-mln-zl-na-transport-niskoemisyjny-w-bialymstoku-i-osmiu-osciennych-gminach.html


http://naukawpolsce.pap.pl - 28.10.2017 r.

Białystok/25 mln zł będzie kosztowało powstające centrum nauki

25 mln zł będzie kosztowało powstające w Białymstoku centrum nauki. Ruszył przetarg na aranżację powierzchni na stadionie miejskim, gdzie powstanie centrum - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Białymstoku. Blisko 17,5 mln zł z tej kwoty to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno przekazał w piątek prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu symboliczny czek na tę dotację. Umowa jest już podpisana.

Pełen link do artykułu: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,460333,bialystok-25-mln-zl-bedzie-kosztowalo-powstajace-centrum-nauki.html


www.bialystok.eska.pl - 28.10.2017 r.

Nowoczesne centrum nauki powstanie w Białymstoku

Nowoczesne i innowacyjne centrum nauki powstanie na Stadionie Miejskim przy ul. Wiosennej. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy zostanie wybudowane za 2,5 roku. Ma kosztować około 25 milionów złotych. 

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy ma pełnić rolę ośrodka popularyzującego naukę i innowacje. Adresowane będzie do wszystkich zainteresowanych światem wynalazków i eksperymentów. Będzie to też kolejne ciekawe miejsce do odwiedzenia przez turystów. 

Centrum nauki zostanie podzielone na dwie strefy. Pierwsza, edukacyjna „Strefa Małego Odkrywcy” będzie przeznaczona dla najmłodszych odbiorców (3-10 lat). Z kolei strefa wystawy głównej zostanie przygotowana z myślą o młodzieży i dorosłych.

Pełen link do artykułu: http://bialystok.eska.pl/newsy/nowoczesne-centrum-nauki-powstanie-w-bialymstoku/596678


www.wrotapodlasia.pl – 28.10.2017 r. 

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstanie na Stadionie Miejskim

Ma to być wyjątkowe miejsce spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, inspirujące do odkrywania świata przez eksperymentowanie. W Laboratorium będzie prowadzona działalność edukacyjna i kulturalna. Ośrodek ma popularyzować wiedzę, innowację, rozwój myśli technicznej, nowoczesne technologie. Inwestycja ma kosztować 25,4 mln zł, natomiast dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniesie 17,4 mln zł . (...)

Pełen link do artykułu: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/fundusze_europejskie/fundusze_europejskie/laboratorium-mlodego-mistrza-i-odkrywcy-powstanie-na-stadionie-miejskim-w-bialymstoku.html


www.bialystok.naszemiasto.pl - 27.10.2017

Nowoczesne centrum nauki powstanie w Białymstoku

W Białymstoku powstanie nowoczesne i innowacyjne centrum nauki na Stadionie Miejskim przy ul. Wiosennej. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy zostanie wybudowane z unijnym dofinansowaniem. Całość ma być gotowa do 2020 roku. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku zajmując ponad 3 tys. 200 m2. Białostockie centrum nauki zostanie podzielone na dwie strefy. Pierwsza, edukacyjna „Strefa Małego Odkrywcy” będzie przeznaczona dla najmłodszych odbiorców (3-10 lat). Z kolei strefa wystawy głównej zostanie przygotowana z myślą o młodzieży i dorosłych. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych m.in. z elektromotoryki, robotyki, energetyki. Uczestnicy będą eksperymentować, uczyć się poprzez zabawę mając do dyspozycji ponad 70 stanowisk doświadczalnych. 

Pełen link do artykułu: http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/sa-pieniadze-powstanie-laboratorium-mlodego-mistrza-i,4292000,artgal,t,id,tm.html


www.radio.bialystok.pl - 27.10.2017 r.

W Białymstoku powstanie centrum nauki - będzie kosztowało 25 mln zł

Blisko 17,5 mln zł z tej kwoty to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno przekazał w piątek prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu symboliczny czek na tę dotację. Umowa jest już podpisana.

Centrum nauki - pod roboczą nazwą Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy - nazywane jest też małym Kopernikiem (na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik). Centrum tworzy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, która dostępna jest w obiekcie stadionu miejskiego - pod trybunami.

Dyrektor tego parku Anna Daszuta-Zalewska powiedziała dziennikarzom, że jeszcze w listopadzie mija termin składania ofert w przetargu na projekt aranżacji przestrzeni (prace budowlane, adaptacyjne, pod powstające centrum). BPN-T chce także powołać zespół ekspertów, który pomoże w wyborze najlepszych pomysłów. Będą jeszcze inne przetargi, w tym na wykonanie tych wszystkich prac czy na wyposażenie laboratoriów. (...)


www.portalsamorzadowy.pl - 27.10. 2017 r.

Centrum nauki w Białymstoku będzie kosztowało 25 mln zł

Blisko 17,5 mln zł z tej kwoty to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno przekazał w piątek prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu symboliczny czek na tę dotację. Umowa jest już podpisana.

Centrum nauki - pod roboczą nazwą Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy - nazywane jest też małym Kopernikiem (na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik). Centrum tworzy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T) na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, która dostępna jest w obiekcie stadionu miejskiego - pod trybunami. (...)

Pełen link do artykułu: http://www.portalsamorzadowy.pl/drukuj/99632.html


www.bialystok.pl - 27.10. 2017 r.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy dofinansowane

W Białymstoku powstanie nowoczesne i innowacyjne centrum nauki na Stadionie Miejskim przy ul. Wiosennej. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy zostanie wybudowane z unijnym dofinansowaniem. Całość ma być gotowa do 2020 roku. Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy powstanie na terenie Stadionu Miejskiego w Białymstoku zajmując ponad 3 tys. 200 m2. Białostockie centrum nauki zostanie podzielone na dwie strefy. Pierwsza, edukacyjna „Strefa Małego Odkrywcy” będzie przeznaczona dla najmłodszych odbiorców (3-10 lat). Z kolei strefa wystawy głównej zostanie przygotowana z myślą o młodzieży i dorosłych. Odwiedzający będą mogli uczestniczyć w indywidualnych doświadczeniach, grach zespołowych i zajęciach laboratoryjnych m.in. z elektromotoryki, robotyki, energetyki. Uczestnicy będą eksperymentować, uczyć się poprzez zabawę mając do dyspozycji ponad 70 stanowisk doświadczalnych.(...)

Pełen link do artykułu: http://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/laboratorium-mlodego-mistrza-i-odkrywcy-dofinansowane-1.html


www.plusporanny.pl - 16.10.2017 r.

Zabłudów atrakcyjny dla inwestorów. Burmistrz już zaprasza firmy

Przedsiębiorców mają przyciągnąć tereny inwestycyjne. Wcześniej jednak gmina musi uzbroić 4,5 ha i przygotować drogi. Dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na dwa projekty, dzięki którym Zabłudów stanie się miejscem atrakcyjnym dla inwestorów, przyznał zarząd woj. podlaskiego. Gmina wybuduje sieć sanitarną i wodociągową oraz zmodernizuje drogę dojazdową do terenów inwestycyjnych, przy której powstanie energooszczędne oświetlenie.(...)

Pełen link do artykułu: http://plus.poranny.pl/wiadomosci/a/zabludow-atrakcyjny-dla-inwestorow-burmistrz-juz-zaprasza-firmy,12570512


www.terenyinwestycyjne.info - 12.10. 2017 r. 

Gmina Zabłudów dostała dofinansowanie na tereny inwestycyjne

Zarząd Województwa przyznał dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na dwa projekty, dzięki którym Gmina Zabłudów stanie się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Poprzednia perspektywa pokazała, że podlaskie samorządy były bardzo zainteresowane tworzeniem terenów inwestycyjnych. W tej perspektywie mamy ponad 150 mln zł na ten cel, choć gminy nie sięgają już po te środki tak chętnie – powiedział wicemarszałek Maciej Żywno. Dodał też, że świetnym przykładem wykorzystania funduszy unijnych na przyciągniecie inwestorów jest np. Białystok, ale gminy, takie jak Zabłudów też muszą mieć szansę na pozyskanie nowych inwestycji.

Pełen link do artykułu: http://www.terenyinwestycyjne.info/index.php/wiadomosci/item/11380-podlasie-gmina-zabludow-dostala-dofinansowanie-na-tereny-inwestycyjne


www.wspolczesna.pl - 12.10.2017 r.

Zabłudów atrakcyjny dla inwestorów. Burmistrz już zaprasza firmy

Przedsiębiorców mają przyciągnąć tereny inwestycyjne. Wcześniej jednak gmina musi uzbroić 4,5 ha i przygotować drogi. Dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na dwa projekty, dzięki którym Zabłudów stanie się miejscem atrakcyjnym dla inwestorów, przyznał zarząd woj. podlaskiego. Gmina wybuduje sieć sanitarną i wodociągową oraz zmodernizuje drogę dojazdową do terenów inwestycyjnych, przy której powstanie energooszczędne oświetlenie.(...)


www.radio.bialystok.pl - 11.10.2017 r.

W Zabłudowie powstanie ok. 4,5 ha gruntów pod inwestycje

Około 4,5 ha pod inwestycje przygotuje sąsiadująca z Białymstokiem gmina Zabłudów. Gmina dostała na ten cel z UE 2,3 mln zł - poinformowano o tym w środę (11.10) na konferencji prasowej z Zabłudowie. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 5 mln zł. Tereny dla inwestorów powstaną przy drodze krajowej nr 19 (będzie przebudowany krótki odcinek tej drogi), od strony Białegostoku i ma to być atut dla firm, które będą chciały tu zainwestować - mówił burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek. Inwestycja ma być gotowa do końca 2018 roku (...)

Pełen link do artykułu: http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/148508


www.wrotapodlasia.pl – 11.10.2017 r. 

Zabłudów zaprasza inwestorów

Zarząd Województwa przyznał dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na dwa projekty, dzięki którym gmina stanie się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. 11 października 2017 roku wicemarszałek Maciej Żywno wręczył burmistrzowi Zabłudowa pamiątkowe tabliczki. – Poprzednia perspektywa pokazała, że podlaskie samorządy były bardzo zainteresowane tworzeniem terenów inwestycyjnych. W tej perspektywie mamy ponad 150 mln zł na ten cel, choć gminy nie sięgają już po te środki tak chętnie – powiedział wicemarszałek. Dodał też, że świetnym przykładem wykorzystania funduszy unijnych na przyciągniecie inwestorów jest np. Białystok, ale gminy, takie jak Zabłudów też muszą mieć szansę na pozyskanie nowych inwestycji.(...)

Pełen link do artykułu: https://www.wrotapodlasia.pl/pl/fundusze_europejskie/fundusze_europejskie/zabludow-zaprasza-inwestorow.html


 www.portalsamorzadowy.pl - 07.06.2017 r.

Białystok: Centrum Kompetencji pomoże uczniom znaleźć pracę, a firmom pracownika
Uczniowie łatwiej znajdą pracę w lokalnych firmach, a firmy - pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Taki ma być efekt działania Centrum Kompetencji na rzecz szkolnictwa zawodowego, które powstało w Białymstoku (…).


www.bialystokonline.pl – 07.06.2017 r.
Przy ul. Słonimskiej powstanie nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego
W 3-kondygnacyjnym budynku przy Zespole Szkół Budowlano-Geodezyjnych mieścić się będzie nowoczesna baza szkolenia praktycznego. Firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji mogą zgłaszać się do 23 czerwca (…).Budowa CKP pozwoli lepiej dostosować ofertę kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy. W pracowniach praktycznej nauki zawodu będą kształceni m.in. technicy budownictwa, drogownictwa, urządzeń sanitarnych i geodeci, a w przyszłości również monterzy zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Będzie to ośrodek umożliwiający przeprowadzanie egzaminów potwierdzających kwalifikację w zawodzie, zgodnie ze standardem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (…).


Radio Białystok – 07.06.2017 r. 
W Białymstoku powstało Centrum Kompetencji – pomoże uczniom znaleźć pracę, a firmom pracownika
Uczniowie łatwiej znajdą pracę w lokalnych firmach, a firmy - pracowników z konkretnymi umiejętnościami. Taki ma być efekt działania Centrum Kompetencji na rzecz szkolnictwa zawodowego, które powstało w Białymstoku. Indywidualną pomoc w karierze zawodowej ma otrzymać około trzech tysięcy uczniów ze wszystkich trzynastu szkół zawodowych, które działają w Białymstoku i dziewięciu ościennych gminach. Samorządy te tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF). BOF ma swoją, wydzieloną pulę unijnych pieniędzy na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego 2014-2020. Centrum Kompetencji jest elementem jednego z projektów BOF dofinansowanych z tego programu. Wartość projektu to 15 mln zł. Potrwa on pięć lat (…).


 www.wrotapodlasia.pl – 07.06.2017 r.
Konferencja: Inwestycje w szkolnictwo zawodowe. Ruszyło Centrum Kompetencji BOF
Inwestycje w szkolnictwo zawodowe – pod takim hasłem rozpoczęła się dziś, 7 czerwca w Białymstoku trzydniowa międzynarodowa konferencja, której celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń oraz wypracowanie sposobu działań w zakresie podnoszenia atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. O nowatorskim projekcie, jakim jest Centrum Kompetencji BOF, jak doszło do jego realizacji oraz o kierunkach realizacji opowiedzieli na dzisiejszym briefingu prasowym, poprzedzającym międzynarodową konferencję Maciej Żywno - Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, dr hab. Bogusław Plawgo – Prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr, dr Dorota Perło – Dyrektor Biura Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego i Bożena Krasnodębska z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Białymstoku.


 www.bialystok.wyborcza.pl – 18.05.2017 r.
Tańsza energia dzięki wspólnym zakupom BOF
Dzięki powołaniu Grupy Zakupowej przez dziesięć gmin z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego już od 2018 roku obniżone zostaną koszty zakupu energii elektrycznej i obsługi administracyjnej. Zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na bieżące i inwestycyjne cele publiczne gmin (…). Stowarzyszenie BOF pośredniczy w zadaniach związanych z realizacją Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i wdrażaniem Strategii ZIT BOF. Wspólny zakup energii elektrycznej i usługi dystrybucji energii to przykład zakładanego wcześniej, partnerskiego modelu współpracy. BOF pozwala na zacieśnianie więzi między samorządami, wspólne wypracowanie oszczędności i przeznaczenie ich na rozwój gmin.


 www.portalsamorzadowy.pl  – 18.05.2017 r.
10 gmin chce kupować wspólnie prąd
10 podlaskich gmin położonych w sąsiedztwie Białegostoku oraz miasto Białystok chcą wspólnie kupować energię elektryczną. Nowe stawki za prąd miałyby obowiązywać na tym terenie od 2018 roku. Chodzi o 10 gmin należących do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF): Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelną, Wasilków oraz Zabłudów. Dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego dr Dorota Perło mówiła, że dzięki powołaniu tej grupy zwiększy się konkurencyjność obszaru na rynku. Dodała, że powstanie specjalny system monitorowania wszystkich punktów poboru energii, a to umożliwi "wydatkowanie środków zgodnie z wykorzystaniem, a nie z planami" (…).


www.biznes.onet.pl – 18.05.2017 r.
10 gmin chce kupować wspólnie prąd
10 podlaskich gmin położonych w sąsiedztwie Białegostoku oraz miasto Białystok chcą wspólnie kupować energię elektryczną. Nowe stawki za prąd miałyby obowiązywać na tym terenie od 2018 roku. Chodzi o 10 gmin należących do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF): Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelną, Wasilków oraz Zabłudów. Dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego dr Dorota Perło mówiła, że dzięki powołaniu tej grupy zwiększy się konkurencyjność obszaru na rynku. Dodała, że powstanie specjalny system monitorowania wszystkich punktów poboru energii, a to umożliwi "wydatkowanie środków zgodnie z wykorzystaniem, a nie z planami" (…).


 www.wrotapodlasia.pl – 18.05.2017 r. 
Projekt „Razem możemy więcej” – 5 organizacji, 5 gmin i ponad 3 mln zł. na pomoc rodzinom 
Fundacja DIALOG, Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, Stowarzyszenie DROGA, Caritas Białystok, ELEOS Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia oraz KLANZA Oddział Białystok będą wspólnie przez 2 lata realizować projekt "Razem możemy więcej. Dziś, 18 maja wicemarszałek Maciej Żywno i przedstawiciele pięciu organizacji opowiedzieli o projekcie, który otrzymał dofinansowanie z RPOWP w wysokości 3,2 mln zł.


 www.wrotapodlasia.pl – 18.05.2017 r. 
Dziesięć gmin z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego będzie razem kupować energię elektryczną
Gminy wchodzące w skład stowarzyszenia Białostocki Obszar Funkcjonalny podpisały dziś, 18 maja 2017 r. międzygminne porozumienie w sprawie wspólnego zakupu energii elektrycznej i usługi dystrybucji energii w ramach Grupy Zakupowej członków BOF. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w naszym województwie obejmująca aż dziesięć jednostek samorządowych. W Grupie Zakupowej znalazły się gminy: Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów.


 www.radio.bialystok.pl - 18.05.2017 r.
Władze 10 gmin w Podlaskiem chcą wspólnie kupować  prąd
Władze 9 podlaskich gmin położonych w sąsiedztwie Białegostoku oraz miasto Białystok, chcą wspólnie kupować energię elektryczną. Nowe stawki za prąd miałyby obowiązywać na tym terenie od 2018 roku. Chodzi o 10 gmin należących do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF): Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelną, Wasilków oraz Zabłudów. W czwartek (18.05) samorządy te powołały grupę zakupową. Z danych przedstawionych na konferencji prasowej wynika, że na terenie 10 gmin jest w sumie ponad 2,6 tys. punktów poboru energii, co daje ponad 103 mln kWh. Jak mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, to pierwsza inicjatywa w Podlaskiem na tak dużą skalę i pierwsza w ramach BOF, która wykracza poza wspólne pozyskiwanie środków unijnych (…).


www.radio.bialystok.pl - 18.05.2017 r.
Projekt „Razem możemy więcej” – w kilku podlaskich gminach będą wspierane rodziny
Głównym założeniem jest wsparcie rodzin, poprzez różnorodne działania, w 6 podlaskich gminach. Przedstawiciele kilku organizacji pozarządowych będą wspólnie przeciwdziałać problemom dzieci i dorosłych. W czwartek (18.05) przedstawiciele organizacji pozarządowych zainaugurowali realizację 3-letniego projektu "Razem możemy więcej". Wsparciem objętych będzie 750 osób w 6 podlaskich gminach - w Białymstoku, Zabłudowie, Supraślu, Juchnowcu Kościelnym, Choroszczy, Dobrzyniewie Dużym. Powstaną m.in. mobilne punkty wsparcia, w których specjalistyczne usługi będą świadczyć doradca zawodowy, psycholog, terapeuta rodzinny czy uzależnień.


 www.bialystokonline.pl - 18.05.2017 r. 
Wspólne kupowanie prądu ma przynieść oszczędności. To pomysł 10 podlaskich gmin
Od 2018 r. 10 podlaskich gmin ma mieć niższe koszty zakupu energii elektrycznej. Wszystko za sprawą podpisanego w czwartek porozumienia, na mocy którego powołano grupę zakupową.
W czwartek (18.05) powołano w stolicy Podlasia grupę zakupową. Tworzy ją 10 gmin z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (Białystok, Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Turośń Kościelna, Wasilków i Zabłudów). Wydawać się może, że nie jest to istotna informacja. Jednak zapowiada się, że dzięki powołaniu tej grupy od 2018 r. obniżone mają być koszty zakupu energii elektrycznej i obsługi administracyjnej. Natomiast zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na bieżące cele oraz inwestycje realizowane przez gminy (…).


www.bialystokonline.pl - 18.05.2017 r. 
„Razem możemy więcej”. Projekt z myślą m.in. o rodzinach
Sześć organizacji pozarządowych zrealizuje przedsięwzięcie o nazwie "Razem możemy więcej". Będą to działania m.in. na rzecz rodzin, które przeprowadzone zostaną w kilku podlaskich gminach. Fundacja Dialog, Federacja Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok, Stowarzyszenie Droga, Caritas Białystok, Eleos Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia oraz Klanza Oddział Białostocki rozpoczynają realizację wspólnego projektu pn. "Razem możemy więcej". Działania w ramach przedsięwzięcia przeprowadzane będą w gminach: Białystok, Choroszcz, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Supraśl oraz Zabłudów.


Kurier Poranny - 09.03.2017 r.
Będzie asfaltowa droga do Henrykowa
8 marca to będzie pamiętna data, szczęśliwy dzień. To święto naszej gminy. Spełniły się marzenia mieszkańców Henrykowa - nie krył radości Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla (…).Inwestycję oszacowano na nieco ponad 4 mln zł. Ale po zakończeniu przetargu okazało się, że będą tańsze: 3 mln 467 tys. zł. Gmina uzyskała unijną dotację na tę inwestycję w kwocie 3 mln 485 tys. zł. Budowa drogi w Henrykowie jest częścią projektu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). To porozumienie Białystok z dziesięcioma ościennymi gminami.


Kurier Poranny - 02.01.2017 r.

W dziesiątkę łatwiej zdobyć unijne pieniądze.

Podniesienie jakości szkolnictwa zawodowego, ekologiczna gospodarka i poprawa jakości transportu i dróg to główne zadania, jakie na najbliższe lata stawiają przed sobą gminy tworzące Białostocki Obszar Funkcjonalny (…). Dzięki unijnym pieniądzom, które dzięki jego utworzeniu BOF udało się zdobyć 3 tys. uczniów szkół zawodowych może liczyć na doradztwo edukacyjno – zawodowe, tysiąc osób zostanie objętych szkoleniem zawodowym, a 600 uczniów otrzyma staże i praktyki zawodowe. (…)


 www.wrotapodlasia.pl - 30.12.2016 r.

Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego podsumowało rok 2016

Dwanaście hektarów uzbrojonych terenów, na których zostaną zlokalizowane cztery nowe inwestycje, poprawa jakości szkolnictwa zawodowego, modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej – Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego podsumowało mijający rok. W spotkaniu prasowym, 30 grudnia, udział wzięli prezes Stowarzyszenia BOF, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno, Anna Augustyn, Beata Wiśniewska i dyr. Dorota Perło z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. (…)


www.gazeta.pl - 30.12.2016 r.

Poprawią szkolnictwo zawodowe, uzbroją tereny. BOF planuje.

Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, obejmującego Białystok i dziewięć ościennych gmin, którego prezesem (społecznie) jest prezydent podlaskiej stolicy Tadeusz Truskolaski, podsumowało mijający rok i zaprezentowało plany na rok następny. Program realizowany w ramach działalności stowarzyszenie przynosi wymierne korzyści. (…)


www.bialystokonline.pl  30.12.2016 r.
Współpraca Białegostoku z sąsiadami się rozwija. Planowane są kolejne projekty

Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego podsumowało rok 2016 w zakresie postępów wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przeprowadzono w sumie 17 naborów projektów na łączną kwotę prawie 170 mln zł. (…)


www.radiobialystok.pl  30.12.2016 r.

Na transport i kształcenie zawodowe stawia Białystok i 9 ościennych gmin

M.in. na ekologiczny transport publiczny i rozwój kształcenia zawodowego, by je dostosować do potrzeb firm stawia Białystok i 9 ościennych gmin, które tworzą stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny. BOF ma z UE na wszystkie cele 76,7 mln euro. To pieniądze w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) "dedykowane" BOF w Regionalnym Programie Operacyjnym (RPO) województwa podlaskiego na lata 2014-2020. (…)


 www.portalsamorzadowy.pl  30.12.2016 r.

W Białymstoku stawiają na transport i kształcenie zawodowe

(…) Prezes stowarzyszenia BOF, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomniał, że ZIT to nowy mechanizm spójności UE, który daje możliwość współpracy dużym miastom i ościennym samorządom. "Chodzi tutaj o poprawę i rozwój infrastruktury, ale też duży nacisk kładziemy na sprawy społeczne, a szczególnie duży na inwestycje, czyli na tereny inwestycyjne i na szkolnictwo zawodowe" - mówił dziennikarzom prezydent Truskolaski. Dodał, że ważne jest by to szkolnictwo ukierunkować na współpracę z biznesem. "Po to są te pieniądze, po to te pieniądze będą wydawane" - dodał Truskolaski. (…)


 www.finanse.wp.pl - 30.12.2016 r.

Na transport i kształcenie zawodowe stawia Białystok i ościenne gminy

(…)Jednym z głównych projektów, który będzie realizowany jest powołanie tzw. Centrum Kompetencji szkolnictwa zawodowego. W jego ramach 3 tys. uczniów szkół zawodowych na terenie obszaru funkcjonalnego będzie objętych doradztwem, tysiąc szkoleniem zawodowym, przewidziano też 600 staży i praktyk u pracodawców. Z UE i budżetu państwa na ten cel będzie przeznaczonych 19 mln zł. Na kształcenie zawodowe młodzieży, którego efektem ma być bardziej konkurencyjna gospodarka w regionie są przeznaczone kolejne 42 mln zł. (…)


27.06.2016 r. - Kurier Poranny

350  unijnych mln dla Białegostoku

Takie pieniądze miasto dostało na budowę Trasy Niepodległości i kolejnego odcinka Ciołkowskiego. Obydwie inwestycje mają ruszyć w najbliższych miesiącach. Budowa ma się zakończyć w 2018 roku.  Obie inwestycje wpłyną korzystnie na rozwój działalności gospodarczej na terenie miasta. Zdecydowanie łatwiej będzie mieszkańcom poruszać się pomiędzy poszczególnymi dzielnicami – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński. Chodzi o budowę Trasy Niepodległości i kolejny odcinek ul. Ciołkowskiego od ul. Mickiewicza do gen. Sulika. Obydwie drogi właśnie znalazły się wśród czternastu zwycięskich projektów, które dostaną unijne dofinansowanie z programu Polska Wschodnia. (…)


10.06.2016 – Polskie Radio PR 1 (www.polskieradio.pl)

Podlasie: fundusze europejskie mają zatrzymać w regionie młodych, dobrze wykształconych mieszkańców

Podlaskie jest jednym z najbiedniejszych regionów w Unii Europejskiej i pieniądze z funduszy strukturalnych nie zmienią tego w krótkim czasie, ale z pewnością pozwolą wyrównywać szanse. Jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania są wyjazdy młodych. (…) Brakuje pracowników wykwalifikowanych. Dlatego też ze środków unijnych będzie wspierane i promowane szkolnictwo zawodowe. Szkoły mogą starać się o środki np. na doposażenie czy utworzenie warsztatów. Nabór wniosków do tego konkursu właśnie trwa. Ogłoszono też konkurs na stworzenie Centrum Kompetencji, wspólnego dla Białegostoku i dziewięciu otaczających go gmin. – Szukamy podmiotu, który stworzy platformę współpracy między pracodawcami, otoczeniem szkół, placówek kształcenia zawodowego. Chcemy, aby nasze szkolnictwo wyprzedzało rynek pracy i chcemy w końcu zrównoważyć podaż 
z popytem i kształcić w tych zawodach, które są poszukiwane na rynku – mówi Beata Wiśniewska ze Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.


02.05.2016 r. – Kurier Poranny

Szykują się do budowy nowych tras
Nowe ścieżki rowerowe, przebudowane drogi gminne i powiatowe, ekologiczne autobusy. To wspólne inwestycje aglomeracji białostockiej. (…) Samorządy, które należą do Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego wspólnie będą realizować inwestycje transportowe. (…) Wśród zaplanowanych inwestycji jest sporo dotyczących dróg. To m.in. budowa drogi łączącej Elewatorską w Białymstoku z miejscowością Porosły, ulicy Kraszewskiego w Kleosinie wraz pętlą autobusową, czy przebudowa drogi powiatowej Białystok – Niewodnica Nargilewska (…).


30.04.2016 r. – www.gazeta.pl Wspólnie poprawią komunikację. Ma być niskoemisyjnie

Aż dziesięciu partnerów podpisało porozumienie w sprawie projektu partnerskiego "Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym" (…). Główne założenia projektu to rozwój gospodarki niskoemisyjnej i ochrona środowiska. W jaki sposób? M.in. przez wyposażenie dróg i ulic w infrastrukturę obsługującą transport miejski oraz pasażerów (zatoki, pętle autobusowe, przystanki, wiaty), budowę dróg rowerowych, budowy i przebudowy dróg lokalnych oraz zakup niskoemisyjnego taboru na potrzeby transportu miejskiego (…).


29.04.2016 r. - www.bialystokonline.pl

Będą nowe ścieżki rowerowe i przebudowane lokalne drogi
(…) Projekt pt. Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF będzie realizowany w latach 2016-2019. Uczestniczą w nim takie gminy jak: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków, Zabłudów oraz powiat białostocki  (…).


29.04.2016 r. – www.poranny.pl 

Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i 9 partnerów podpisało porozumienie w sprawie projektu partnerskiego „Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w Białostockim Obszarze Funkcjonalnym” (…).


08.04.2016 r. – www.portalsamorzadowy.pl

9 mln zł dla Białegostoku i okolicznych miejscowości na pomoc społeczną.
Zarząd Województwa Podlaskiego wspólnie ze Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego ogłosiły nabór wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących poprawy spójności społecznej (…).


04.04.2016 r. - www.housemarket.pl

Białystok dofinansuje mieszkania chronione.
9,5 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego na mieszkania chronione i inne formy pomocy osobom niesamodzielnym trafi do gmin i instytucji z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. BOF tworzy Białystok i dziewięć ościennych gmin. Zbieranie wniosków (w dwóch konkursach) na takie przedsięwzięcia ruszy 4 maja i potrwa do 25 maja - zdecydował w ostatnich dniach zarząd województwa podlaskiego. Konkurs ma być rozstrzygnięty w sierpniu (…).


04.04.2016 r. – www.radiobialystok.pl

Białystok i ościenne gminy dostaną 9,5 mln zł na pomoc osobom niesamodzielnym.
To pieniądze na tworzenie mieszkań chronionych, socjalnych, czy też na działanie asystentów osób niepełnosprawnych. 9,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego dostanie Białystok i dziewięć ościennych gmin (…).


04.04.2016 - www.onet.pl

Białystok: 9,5 mln zł na mieszkania chronione i pomoc niesamodzielnym.
(…)Zbieranie wniosków (w dwóch konkursach) na takie przedsięwzięcia ruszy 4 maja i potrwa do 25 maja - zdecydował w ostatnich dniach zarząd województwa podlaskiego. Konkurs ma być rozstrzygnięty w sierpniu. Anna Augustyn z biura zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego poinformowała, że projekty, które będą oceniane w konkursie mają tzw. charakter zintegrowany, co jest nowością w obecnej perspektywie finansowej. Oznacza to, że projekty będą finansowane z dwóch funduszy jednocześnie: Europejskiego Funduszu Społecznego jak i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (…).


03.04.2016 r. - www.gazeta.pl

Białystok. 9,5 mln zł na mieszkania chronione i pomoc niesamodzielnym. 
9,5 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego na mieszkania chronione i inne formy pomocy osobom niesamodzielnym trafi do gmin i instytucji z terenu Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. BOF tworzy Białystok i dziewięć ościennych gmin (…).


01.04.2016 r. – www.wrotapodlasia.pl

9 mln zł na rozwój usług społecznych w ramach BOF.
Zarząd Województwa Podlaskiego wspólnie ze Stowarzyszeniem Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego w dniu 31 marca 2016 r. ogłosiły nabór wniosków o dofinansowanie projektów zintegrowanych w trybie konkursowym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VII. Poprawa spójności społecznej do Działania 7.2 Rozwój usług społecznych - Poddziałanie 7.2.2 Rozwój usług społecznych w ramach BOF oraz Oś Priorytetowa VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej do Działania 8.4 Infrastruktura społeczna - Poddziałanie 8.4.2 Infrastruktura usług socjalnych w obszarze BOF(…).


29.03.2016 r. – www.tvn24bis.pl

Blisko 20 mln zł na naukę zawodu. Szkoły mogą składać wnioski.
Stworzenie centrum kompetencji na rzecz współpracy szkół zawodowych z pracodawcami z aglomeracji białostockiej - to główny cel konkursu na takie pomysły, który ogłosił Urząd Marszałkowski w Białymstoku. Do zdobycia na ten cel jest 19 mln zł z UE (…).


29.03.2016 r. – www.portalsamarzadowy.pl

Białystok: 19 mln zł z UE na współpracę szkół zawodowych z pracodawcami.
Stworzenie centrum kompetencji na rzecz współpracy szkół zawodowych z pracodawcami z aglomeracji białostockiej – to główny cel konkursu na takie pomysły, który ogłosił Urząd Marszałkowski w Białymstoku (…).


11.03.2016 r. – www.podlaskie.strefabiznesu.pl

Białostocki Obszar Funkcjonalny. Ma powstać platforma kształcenia na potrzeby rynku pracy.
20 lutego ogłoszony został konkurs na Stworzenie Centrum Kompetencji Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Ma to być platforma pionierska w skali całego kraju. Stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny obejmuje stolicę województwa i 9 otaczających ją gmin. Postawiło sobie bardzo ambitny cel - którego jeszcze nigdy i nigdzie nie udało się zrealizować - stworzyć taką platformę, dzięki której uda się zminimalizować problem niedostosowania kształcenia do potrzeb rynku pracy na terenie objętym BOF (…).


10.03.2016 r. - www.bialystokonline.pl

Innowacyjny projekt realizowany w Białymstoku. Dzięki BOF będzie łatwiej znaleźć pracę?
Zarząd Podlasia wraz ze Stowarzyszeniem Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego ogłosili nabór wniosków o dofinansowania projektów w trybie konkursowym do Działania 3.3.

(…) W ramach utworzenia Centrum planowane są takie przedsięwzięcia jak: rozwój współpracy szkół zawodowych z ich otoczeniem społeczno-gospodarczym w celu lepszego dostosowania oferty kształcenia do rzeczywistych potrzeb regionalnego i lokalnych rynków pracy. Planowane są też liczne staże i praktyki dla uczniów i nauczycieli oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu realizowane u pracodawców. Dzięki projektowi możliwy też będzie rozwój poradnictwa zawodowo-edukacyjnego oraz wsparcie szkół kształcenia zawodowego w opracowaniu diagnozy ich potrzeb (…).


10.03.2016 r. – www.wrotapodlasia.pl

Pierwszy konkurs w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

Od 31 marca można składać wnioski o dofinansowanie projektów o prekursorskim charakterze – stworzenie platformy współpracy szkół zawodowych, instytucji szkoleniowych z rynkiem pracy. O konkursie poinformowali dziś, 9 marca br. marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno oraz prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, jednocześnie prezes Stowarzyszenia BOF. Orientacyjna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektu w ramach konkursu wynosi 19 mln zł.


10.03.2016 r. – www.gazeta.pl

Staże, szkolenia i diagnoza firm. Pierwsze Centrum Kompetencji w kraju

Centrum Kompetencji ma ułatwiać współpracę uczniów np. Zespołu Szkół Mechanicznych z przedsiębiorcami. Blisko 20 milionów na stworzenie Centrum Kompetencji chce wydać stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Ma pomagać w lepszym zsynchronizowaniu oczekiwań przedsiębiorców i systemów edukacyjnych regionalnych szkół. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej (…). Centrum byłoby też miejscem, gdzie powstawałyby programy rozwoju szkół. Tworzona byłaby też diagnoza obejmująca około 300 firmdziałających na terenie BOF-u (…).


 09.03.2016 r. - Radio Białystok

4c757a430a3c9cc9cbbd849c12a3f0daCentrum Kompetencji Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego to projekt, który ma wzmacniać i promować szkolnictwo zawodowe. Gośćmi radia Białystok były: kierownik do spraw oceny i wyboru projektów w Stowarzyszeniu BOF- Beata Wiśniewska i Renata Kukiełko z Zespołu Szkół Elektrycznych. Rozmawia Edyta Wołosik.http://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/page/1/id/131756


25.11.2015 r. – www.bialystok.pl
Założenia konkursów ogłaszanych przez Białostocki Obszar Funkcjonalny w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i zasady kandydowania do Białostockiej Rady Działalności Pożytku Publicznego to tematy kolejnej Kawiarenki Obywatelskiej.
W Starym Kinie spotkali się przedstawiciele Miasta, organizacji pozarządowych i lokalni działacze. (…) Spotkanie dotyczyło m.in. założeń konkursów ogłaszanych w najbliższym czasie przez Białostocki Obszar Funkcjonalny w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Temat omówiła i przedstawiła Dorota Perło, dyrektor biura zarządu Stowarzyszenia Białostocki Obszar Funkcjonalny wraz z Beatą Wiśniewską z BOF-u.


30.10.2015 r. – www.wrotapodlasia.pl 
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zostały zatwierdzone
Sprawy Inwestycji dla Białegostoku i dziewięciu sąsiednich gmin zdominowały obrady Komitetu Monitorującego RPO. Gośćmi konferencji byli przedstawiciele Komisji Europejskiej Wolfgang Munch i Przemysław Kalinka z DG Regio oraz Szymon Pogorzelski z DG Employment.


21.07.2015 r. – TVP Białystok
Rozmowa dnia: Anna Augustyn i Adam Poliński


20.07.2015 r. – TVP Białystok
Marszałek Województwa podpisał porozumienie ze Stowarzyszeniem Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego
(…) Dzięki podpisanemu porozumieniu Stowarzyszenie BOF staje się pośrednikiem pomiędzy zarządem województwa a Białymstokiem i dziewięcioma wchodzącymi w skład obszaru funkcjonalnego gminami Głównym celem będzie realizacja Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych


21.07.2015 r. – Kurier Poranny
Urząd Marszałkowski. Tadeusz Truskolaski podpisał porozumienie ws. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. 
Chodzi aż o 76 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Białystok wspólnie z dziewięcioma gminami chce m.in. rozwijać szkolnictwo zawodowe, budować ścieżki rowerowe, uzbrajać tereny inwestycyjne. Na ten ostatni cel przeznaczono aż 13,7 mln. euro (…).


05.2015 r. – Forbes
Białostocki Obszar Funkcjonalny
Potencjał ekonomiczny, posiadane zasoby oraz warunki do rozwoju Białegostoku i przylegających do niego okolicznych gmin sprawiają, że BOF stanowi najważniejszy i najsilniejszy biegun wzrostu społeczno-gospodarczego województwa podlaskiego.


25.03.2015 r. – Polskie Radio Białystok
Gość Polskiego Radia Białystok Dr Anna Augustyn i Dr Dorota Mierzyńska z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego 
Białystok i 9 ościennych gmin mają wspólnie dbać o swoje interesy, promować osiągnięcia oraz koordynować przedsięwzięcia i inwestycje oraz wspólnie starać się o pieniądze z nowej perspektywy unijnej (…).


21.02.2015 r. – Kurier Poranny
Autobus zamiast samochodu. To priorytet naszej aglomeracji. 
Wszystko w ramach porozumienia Białegostoku i dziewięciu okolicznych gmin, które za unijne pieniądze będą realizować wspólne projekty. Jest wśród nich zbiorowa komunikacja, w tym autobusy miejskie, czy PKS.


15.02.2015 r. – TVP Białystok
Blisko 50 km nowych tras rowerowych ma powstać w Białymstoku i okolicach
Dobra wiadomość dla amatorów wycieczek rowerowych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już w przyszłym roku sieć ścieżek rowerowych połączy Białystok z dziewięcioma gminami ościennymi. W planach jest blisko 50 km nowych tras. Taka inwestycja ma się przyczynić do integracji całego BOF i z pewnością tak się stanie, bo brak połączenia rowerowego nawet z najbliżej położonymi miastami, stanowi barierę.


12.02.2015 – Kurier Poranny
Rowerem na wycieczkę do pracy, po zakupy
Na terenie aglomeracji białostockiej powstanie ponad 50 kilometrów tras rowerowych. W samym mieście – ponad 18.  Rozbudowa dróg rowerowych ma szczególne znaczenie. Przyczyni się do integracji całego BOF. Ścieżki rowerowe umożliwią szybki, sprawny i bezpieczny przejazd, wpłyną na poprawę życia mieszkańców – mówi Anna Augustyn z biura Stowarzyszenia BOF (…).


30.10.2014 – Kurier Poranny
Gminy wspólnie będą wydawać84 mln euro.
Samorządy należące do Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego ustali już ostateczny projekt współpracy. Zrealizują inwestycje za unijne pieniądze.
Ścieżki rowerowe, drogi, budowa przedszkoli, dostosowanie edukacji do potrzeb pracodawców, wyposażanie szkół w nowoczesny sprzęt, integracja społeczna, przyciąganie inwestorów. Takie projekty chcą wspólnie realizować gminy należące do Stowarzyszenia BOF (…).


26.08.2014 – Gazeta.pl
Podyskutuj o Białostockim Obszarze Funkcjonalnym
Już w środę odbędą się konsultacje społeczne związane ze Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego obszaru Funkcjonalnego na lata 2014-2020. Może przyjść na nie każdy, kto chce podzielić się swoimi uwagami na temat planowanych projektów unijnych (…).


14.08.2014 - Gazeta.pl
Białystok zacieśnia współpracę z dziewięcioma gminami. 
Wspólnie chce realizować projekty w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Unia Europejska w najbliższych latach przeznaczy na nie ponad 80 milionów euro (…).


13.12.2013 r. - Gazeta Współczesna
Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego. Gminy będą działać wspólnie.
Budowa dróg i ścieżek rowerowych, wyposażanie szkół zawodowych, tworzenie terenów inwestycyjnych czy rozwój dziedzictwa kulturowego. Tak chcą ze sobą współpracować gminy należące do aglomeracji białostockiej (…).

Kontakt

Biuro Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

ul. Mickiewicza 74 lok. 6 
15-232 Białystok
tel./fax  85 661 15 38

biuro@bof.org.pl