Łapy

Miasto i Gmina Łapy

Gmina Łapy położona jest w południowo-zachodniej części powiatu białostockiego nad malowniczo meandrującą rzeką Narew. Zajmuje powierzchnię 12 757 ha  i  liczy ponad 20 tys. mieszkańców. Składa się na nią 26 sołectw i miasto Łapy. Przez miasto i gminę Łapy przebiegają linie kolejowe: Warszawa-Białystok i Łapy-Ostrołęka oraz drogi wojewódzkie: nr 681 i 682.

Miasto i Gmina Łapy to znakomity teren na lokalizację inwestycji. Cały obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowym atutem jest doskonałe połączenie komunikacyjne z Białymstokiem i bliskość rynków wschodnich. Na potencjalnych inwestorów czeka ponad 11 ha doskonale przygotowanej Podstrefy Łapy Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren został podzielony na działki o pow. 1 ha i leży przy drodze wojewódzkiej nr 681 oraz drodze powiatowej nr 1524B.

apy 3W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się wygaszona cukrownia z czynną bocznicą kolejową połączoną z linią kolejową Warszawa-Białystok-granica państwa z Litwą.  Ponadto w Łapach prężnie działa Ośrodek Przedsiębiorczości, a także Izba Gospodarcza zrzeszająca przedsiębiorców. 

Gmina Łapy to także wspaniałe miejsce do zamieszkania i  do uprawiania aktywnej turystyki. Położenie w samym sercu Narwiańskiego Parku Narodowego stwarza doskonałe warunki do obserwacji zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku. Gmina Łapy pokryta jest siecią szlaków turystycznych umożliwiających odbywanie wycieczek krajoznawczych: pieszych, rowerowych i wodnych. Uzupełnieniem atrakcji turystycznych jest bogaty program imprez kulturalnych i sportowych jak choćby: „Dożynki z produktem lokalnym”, „Dzień Suma w Bokinach”, „Narwiański Zajazd Szlachecki”, „Siła w Łapach”, „Narwiański Thriatlon Bagienny”, „Bieg im. W. Kikolskiego”, „Łapski Tydzień Teatru” i inne.

Poza doliną rzeki warto również odwiedzić miejsca zabytkowe związane m.in. z bogatą tradycją kolejarską miasta jak np. osiedla kolejowe na Wygwizdowie i Osse, w Uhowie kościół parafialny i Galerię Narwiańską. W Łapach zachowały się drewniane domy i murowany kościół pw. Św. Piotra i Pawła z początku XX wieku. 

Statystyczny portret Gminy

Odwiedź stronę gminy

Kontakt

Biuro Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

ul. Mickiewicza 74 lok. 6 
15-232 Białystok
tel./fax  85 661 15 38

biuro@bof.org.pl