Juchnowiec Kościelny

Gmina Juchnowiec Kościelny

Gmina Juchnowiec Kościelny jest podmiejską gminą sąsiadującą od północy z Białymstokiem. Jej południową granicę stanowi rzeka Narew. Na obszarze 172 km kw. usytuowanych jest 46 miejscowości. To jedna z rozleglejszych gmin w województwie podlaskim. 

Gmina Juchnowiec Kościelny jest gminą bardzo dynamicznie rozwijającą się. Na jej terenie ma swoje siedziby wiele znanych i cenionych w kraju i za granicą firm. Od kilku lat rośnie także liczba osób chcących się w Gminie Juchnowiec Kościelny osiedlać. Nowych mieszkańców przyciągają tereny o nieprzeciętnych walorach przyrodniczych, dobra sieć dróg, ciągłe inwestowanie w poprawę infrastruktury, uchwalone na znacznym obszarze miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz przychylność samorządu wychodzącego naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i zaangażowanego w podnoszenie atrakcyjności gminy. 
Różnorodność ukształtowania terenu, bogactwo natury oraz ciekawe trasy rowerowe sprzyjają aktywnej turystyce i rekreacji.

Juchnowiec

Do najcenniejszych zabytków gminy zalicza się murowany kościół pw. Trójcy Świętej w Juchnowcu Kościelnym wybudowany w 1764 roku na miejscu starego, drewnianego kościółka. W kościele czczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Juchnowieckiej datowany na XVI/XVII wiek, o wyraźnych cechach ikony bizantyjskiej, malowany farbą olejną na desce. W położonej na południu gminy miejscowości Kożany znajduje się cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego. Pierwszą świątynię ufundował w 1621 roku właściciel Kożan Maciej Lewicki. Obecną cerkiew wzniesiono w 1886 roku. W cerkwi szczególnie czczona jest ikona Matki Boskiej Kożańskiej, napisana na płótnie naklejonym na olchową deskę, pochodząca z pierwszej świątyni.
W dolinie rzeki Narwi znajduje malownicza wieś Wojszki, wyróżniającą się  charakterystyczną urokliwą drewnianą zabudową z niezwykle bogatymi zdobieniami. We wsi Rumejki Kolonia, dawniej Juchnowszczyzna, znajduje się XVII-wieczny modrzewiowy dwór, pięknie położony wśród stawów. Jeszcze dziś można odnaleźć tu ślady ciekawego założenia parkowego. We wsi Horodniany znajduje się odrestaurowany dworek szlachecki. Jego historia sięga XV wieku, kiedy to właścicielami okolicznych ziem byli bojarowie Horodelscy.
Warte obejrzenia są także ruiny klasycystycznego pałacu w Lewickich z początku XIX wieku należącego do rodziny Nowickich. Poza Wersalem Podlaskim Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku nie miał on sobie równych w okolicy.

 

Statystyczny portret Gminy

Odwiedź stronę gminy

Kontakt

Biuro Zarządu Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

ul. Mickiewicza 74 lok. 6 
15-232 Białystok
tel./fax  85 661 15 38

biuro@bof.org.pl