W dniach 14-15 czerwca 2018 roku w Białymstoku odbyła się Ogólnopolska konferencja pt. „Jakośc życia w miejskich obszarach funkcjonalnych” zorganizowana przez Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Urząd Statystyczny w Białymstoku, przy udziale Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Celem konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń oraz wypracowanie sposobu działań w zakresie najskuteczniejszych metod podwyższenia jakości życia na obszarach funkcjonalnych miast w Polsce. Dodatkowym celem było wzmocnienie współpracy zarówno w ramach ZIT BOF, jak również pomiędzy poszczególnymi obszarami funkcjonalnymi w Polsce, poprzez wymianę dobrych praktyk, które wpłyną na skuteczność realizowanych projektów. Konferencja była także doskonałą okazją do uczczenia 100-lecia GUS jako instytucji dostarczającej informacji wykorzystywanych w diagnozowaniu, planowaniu oraz ocenie efektywności działań podejmowanych w ramach MOF.
Uczestnikami konferencji byli między innymi przedstawiciele przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, gmin z Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, przedstawiciele związków powołanych do realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w kraju, przedstawiciele urzędów statystycznych w kraju, Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przedstawiciele nauki, organizacji biznesowych oraz pozarządowych.
Pod czas pierwszego dnia obrad uczestnicy dyskutowali o różnych aspektach tworzących jakość życia w miejskich ośrodkach funkcjonalnych. Poszczególne sesje tematyczne dotyczyły: jakości życia, aktywności i zdrowia, szczęścia, bezpieczeństwa i środowiska. W trakcie sesji specjalnej „Białystok – miasto jakości” uczestnikom konferencji zostały przedstawione dobre praktyki i rozwiązania z Białegostoku tworzące jakość życia w tym mieście. Ważnym punktem spotkania tego dnia była także sesja poświęcona finansowaniu związków ZIT w Polsce w 2019 r.
Drugi dzień obrad rozpoczął się sportową sesją specjalną - „Białostocki Obszar Funkcjonalny – miejsce aktywne, aktywni mieszkańcy”, w której uczestnicy mogli się sprawdzić w biegu okolicznościowym (z okazji 100-lecia GUS-u) na dystansie 1918 m. W dalszej kolejności odbyły się sesja panelowa „Nowe możliwości współpracy gmin w ramach III filaru” oraz warsztaty dotyczące podniesienia jakości współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie zastosowania statystyki publicznej w miejskich obszarach funkcjonalnych.